Telefon
WhatsApp

ULUSLARARASI SEZAİ KARAKOÇ SEMPOZYUMU DİCLE ÜNİVERSİTESİNDE BAŞLADI

ULUSLARARASI SEZAİ KARAKOÇ SEMPOZYUMU DİCLE ÜNİVERSİTESİNDE BAŞLADI

Türk Edebiyatının seçkin şairi, toplumsal ve siyasal düşüncesinin üretken yazarı, yakın zamanda aramızdan ayrılan merhum şair ve mütefekkir Sezai Karakoç, Dicle Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Sempozyumla anıldı.

Dicle Üniversitesi, Diyarbakır Valiliği, Cihannüma Dayanışma ve İş Birliği Derneği, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde bilim insanları ve araştırmacılar, Sezai Karakoç’un fikriyatı, anısı, eserleri, ekonomik, toplumsal ve siyasal görüşleri ve bunların günümüze yansımaları hakkında akademik bilgi ve belge üretimine katkı sunmak amacıyla, memleketi Diyarbakır’da gerçekleştirilen “Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu”nda buluştu.

Sempozyum açılışı Dicle Üniversitesi 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezinde Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı ve kendi sesinden söylediği şiir dinletisinin ardından Sezai Karakoç’un hayatını anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı.

Sempozyuma, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker ve Ebubekir Bal, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Cihannüma Dayanışma Derneği Başkanı Av. Rıza Yorulmaz, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin, il protokol temsilcileri, İl Başkanları, rektörler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Demirhan, Üstad Sezai Karakoç'un ülkemizin son yüzyılda yetiştirdiği müstesna bir kişilik, bir mütefekkir, bir münevver, kendi tabiri ile diriliş işçisi ve aynı zamanda Diyarbakır'ın saygın bir hemşehrisi, bir evladı olduğunu belirtirken "O, ömrünün büyük bir bölümünü medeniyetimizin yeniden inşası, tahkimi ve bu şuurun kitlelere yayılması mücadelesi ile geçmiş bir Allah aşığıydı. Diriliş neslininin amentüsünde belirttiği gibi, o diriliş cephesinin bir eri, bir savaşçısıdır. Karakoç, dirilişin önce ruhla gerçekleşeceğine inanmıştır" diyerek sempozyum hakkında bilgi verdi.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç yaptığı açılış konuşmasında Dicle Üniversitesi olarak bu tür büyük sempozyumlara ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkür etti.

AK Parti Milletvekili M. Mehdi Eker de Sezai Karakoç'un Türkiye'nin yakın tarihine hem fikri hem şiirleri hem siyasi çizgisi hem kişiliğiyle abidevi bir şahsiyet olarak damga vurduğunu belirtti ve şairin "Balkon" adlı şiirini okudu.

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su da önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Diyarbakır'ın çok güzel ve özel bir il olduğunu belirten Vali Su, "12 bin yıllık tarihi geçmişe sahip ve bağrından birçok önemli şahsiyeti çıkarmış çok özel bir il. Bu coğrafya hakikaten verimli, bereketli bir toprak. İşte bu coğrafyada yetişen önemli şahsiyetlerden biri de üstad Sezai Karakoç. Sezai Karakoç, diriliş şairimiz, hak ve hakikat yolcusu, tüm insanlığı hayra çağıran, iyiliğe davet eden, güzellikler oluşturmaya çalışan bir dava insanı." diye konuştu.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Sezai Karakoç'un Türkiye'nin yakın tarihine hem fikri hem şiirleri hem siyasi çizgisi hem kişiliğiyle abidevi bir şahsiyet olarak damga vurduğunu belirtti. "Sezai Karakoç'un ve büyük düşünce fikrinin önünü açan, öncülerin istikametinin kaybolmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bu alanı çoğaltacağız, büyüyeceğiz, büyüteceğiz. Diriliş Nesli'nin öncülüğünde Türkiye, Türkiye öncülüğünde hem İslam dünyası hem yakın coğrafyamız çok daha huzurlu, güçlü ve büyük bir medeniyet havzası haline gelecek" diye konuşan Kurtulmuş, Karakoç'u Diyarbakır'da kendi memleketinde anmanın, anlamaya çalışmanın önemine vurgu yaptı.

Açılış programının ilk paneli Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç'ın moderatörlüğünde gerçekleşti. Yazar Ali Haydar Haksal, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Osman Bayraktar ve Doç. Dr. Bedri Mermutlu, Yazar İsmail Kıllıoğlu da açılış panelinde konuşmacı oldu.

60 üniversiteden katılım sağlanan sempozyumda, şair, yazar ve fikir insanı Sezai Karakoç birçok yönü ile konuşularak anılacak. Üç gün sürecek sempozyumda araştırmacı, yazar ve akademisyenlerin bulunduğu yaklaşık 160 uzman isim,7 salonda 40 eş zamanlı oturumlar düzenleyecek.

Panellerde Karakoç'un biyografisi, Sezai Karakoç’ta Diyarbakır, medeniyet, siyaset, din, sanat, edebiyat, eğitim, iktisat, tarih ve şiir düşüncesi ile “Diriliş Mefkûresi” konularında sunumlar yapılacak.

Paylaş:

Etiketler: